Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı;
Belki de çocukları kendi çocukluğunu yaşayamadığı için çok önemserdi. Bunun en büyük örneği bana göre küçük Ömer’ di. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk onu karıncalara yuvalarına daha kolay bir şekilde ulaşabilsinler diye köprü yaparken görmüştü. Ondan öyle etkilenmişti ki bütün gününü küçük Ömer’i dinleyerek geçirmişti.

O gün çok önemli bir gündü Atatürk için. Fakat önemli işleri olmasına rağmen çok etkilendiği Ömer’in yanında kalmayı tercih etmişti. Ben de bu hikayeyi okuduğum zaman çok etkilenmiştim. Ulu Önder şu an belki yaşasaydı eminim ki biz gençler için daha birçok güzel işe imzasını atardı. Ben kendi adıma böyle bir Cumhuriyet döneminde doğup büyüyüp yetiştiğim için kendimle ve Ulu Önder’in bizlere verdiği imkanlarla gurur duyuyorum. Bizlere biz olduğumuzu hatırlatan bu bayramı “Egemenlik çağdaşlık güvenirlik” ve “özgürlük” adına yine bize armağan eden Atamızı saygıyla anıyorum. Çevremde masum, sessiz ve kimsesiz çocuklar görüyorum. Bir an için kendimi onların yerine koyuyorum ve kendimi bomboş bir kuyu gibi hissediyorum, ne kadar acı… Bu kelimeleri satırlara dökerken bile ürperiyorum. İşte bu çocuklar bizim toplumumuzun çocukları. Çoğumuzun kardeşi, çoğumuzun abisi, çoğumuzun ise ablası. Düşünüyorum da neden onları çaresiz bırakıyoruz neden kimsesizler? Niçin yalnızlar? Çok zor değil mi? Sizlere sesleniyorum büyüklerim: Atatürk’ün armağan ettiği bu bayramı böyle kutlamamalıyız…

Ben bunu kabul etmiyorum, bize hediye edilen bir bayram ve ben bayramımı istiyorum…

Onu doya doya yaşamak istiyorum. Ben egemenlik istiyorum. Siz veremiyorsanız işte size küçük bir kalpten sesleniş biz çocuklara yaşayamadığımız çocukluğumuzu yaşatın. Bizlere konuşma tartışma imkanı sağlayın. Siz büyüklerimiz bu sorunları aştığınız zaman emin olun biz çocuklar Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti ve en büyük gurur olan bu bayramı en güzel şekilde yaşayıp yaşatacağız. Yaşamın tüm imkansızlıklarına rağmen zorluklara rağmen Ulu Önder’imiz sana minnet borçluyuz. Çünkü sen; sanki bu günleri daha önceden düşünüp bizlere doya doya yaşatabilmemiz için böyle bir armağan verdin. Böylece Ulu Önder Atatürk yaptığı yeniliklerle insanların bir adım daha atarak kendilerini yenilemesine çağdaş bir toplum düzeyini geliştirmeye gereksinim duymuştur. Bu nedenle Türk toplumuna en güzel şekli ile verimli olmayı başarmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ulu Önder’in atmış olduğu imzadır. Ayrıca Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutladığımız milli bayramlardandır. Bu nedenle Atatürk sözünü şöyle dile getirmektedir; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile belirtmiştir.

Bir kez daha teşekkürler Atam. Biliyorum ki bizleri duyuyorsun, biliyorum ki bunları hissediyorsun. Seni saygıyla ve sevgiyle anıyoruz…

Etiketler: , , , , , ,

2 yorum

irem
 1 

yirmi üç nisan kompozisyonu çok işime yaradı

Şubat 27th, 2014 at 16:06
melike
 2 

adam akıllı güzel bir 23 nisanla ilgili kompozisyon örneğini burada buldum, teşekkürler

Nisan 1st, 2014 at 21:47

Yorum yaparak teşekkür edebilir, düşüncelerinizi paylaşabilir veya önerilerinizi gönderebilirsiniz.
Yaptığınız güzel yorumlarınız için hepinize teşekkür ederiz...

isminiz (*)
Mailiniz (gösterilmeyecektir) (*)
Yorumunuz