Posts Tagged ‘İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon’

20
Ara

İnsan Hakları Nedir ve Başlıca İnsan Hakları Nelerdir?

   Yazan: admin   Kategori Genel    

İnsan hakları nedir yazısı, insan hakları maddeleri için kısa yazı örneği. Sitemizde diğer insan hakları yazıları için arama yapabilirsiniz.

YAZININ DEVAMINI OKU »

13
Nis

Dünya İnsan Hakları Günü Kompozisyon Örneği

   Yazan: admin   Kategori Kompozisyon Örnekleri    

İnsanlar arasında din, dil, ırk, renk, yaş ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların tamamına İnsan Hakları denir.

İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak olan kurallardır. Bir insanın, başka bir insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruyla bağdaşmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır.

İnsanlara insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’den ortaya atıldı. 19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır. YAZININ DEVAMINI OKU »